Zažij Egypt

Assuan

Pokud nechcete trávit svou dovolenou v Egyptě zavření za plotem turistického střediska, ale chcete poznávat i místní historii a kulturu, potom navštivte letovisko Assuan. Zde totiž poznáte pravý a nefalšovaný Egypt.

Jižní Egypt

Město Assuan leží na jihu Egypta, na řece Nil, a bylo zde vybudováno zejména kvůli své unikátní strategické pozici. Assuan totiž leží v místě tzv. prvního Nilského kataraktu (specifický vodopád), který byl skvělou obrannou překážkou před núbijskými nájezdníky. Protékající řeka Nil taktéž přinášela životadárnou vláhu, takže zde bují skutečně bohatá vegetace. Taktéž se v blízkosti města nacházejí žulové kamenolomy, které se využívaly v hluboké minulosti a místní žula se tak používala při stavbě mnohých egyptských pamětihodností. Dokonce z ní byla vyrobena i původní přehrada.

Přehrada na Nilu a Násirovo jezero

Na této původní Asuánské přehradě, která se nazývala též Nízká přehrada, byla vybudována nynější přehrada, též nazývána jako Vysoká nebo poeticky Násirovo jezero. Tato přehrada zde byla vybudována kvůli regulaci každoročních záplav, kterými je Egypt již od starověku proslulý. A mnohdy i více než Luxor.

V hrázi je zabudována vodní elektrárna, jejíž výkon pokryje kompletní elektrickou spotřebu celého Egypta. Přesto jsou však ohlasy na toto megalomanské vodní dílo veskrze negativní. Díky své velikosti totiž přehrada do určité míry ovlivňuje místní klima, včetně srážek, které tu jsou – oproti minulosti – několikanásobně vyšší. Jsou tak obavy, že srážková voda může na starobylých památkách způsobit jejich erozi a narušení.

Počasí a celkové klima

Jak již bylo řečeno, zdejší klima s dostatkem vlhkosti vytváří podmínky pro růst bohaté vegetace. Nacházejí se zde tak i přírodní rezervace a parky, ve kterých můžete objevit i rozličné zástupce fauny. Celkově je zde ovšem klima skutečně horké a patří dokonce mezi nejteplejší oblast na celé Zemi.

Nejvhodnějším obdobím pro návštěvu Assuanu je tak zima, kdy se zdejší průměrné teploty pohybují kolem příjemných 25°C. Dostanete se sem vlakem či autobusem. Nejstylovějším příjezdem je ovšem cesta na lodi. Najdete zde samozřejmě spoustu zajímavých míst. Přikládáme krátký seznam a popis některých z nich.

Núbijské muzeum

Toto muzeum zde bylo otevřeno relativně nedávno – v roce 1997. Srdce každého milovníka historie zde jistě zaplesá, neboť muzeum vlastní nespočetné množství autentických artefaktů z dob starověkého Egypta, ale i z mladšího období.

Asuánské ostrovy

Nejznámějším asuánským ostrovem je pravděpodobně Elephantine, kde najdete spoustu archeologických památek a vykopávek. Doporučujeme jeho návštěvu skloubit s plavbou lodí.

Ostrov Philae

Na tomto ostrově se nachází úchvatný starověký chrám, který je zasvěcen egyptské bohyni Eset. Díky Asuánské přehradě málem zaniknul, neboť zvednutá hladina řeky ho zatopila (původně se nacházel na jiném ostrově). Byl tedy skrze unikátní akci přesunut na tento ostrov a tím zachráněn.

Klášter sv. Šimona

Tento klášter byl původně tvrzí, která byla postavena v 7. století, našeho letopočtu. O 300 let později byla tato tvrz přestavěna na klášter a zasvěcena sv. Šimonu. Místní mniši se odsud pokoušeli obracet na křesťanství obyvatele v Núbii.

Nedokončený obelisk

Tento gigantický obelisk se nachází v místním kamenolomu a je zčásti ještě zasazen do skály. Jeho stavbu nařídila královna Hatšepsut a v případě dokončení neměl mít – co do jeho velikosti – obdoby. Kvůli prasklinám, které se při jeho opracování vyskytly, však nebyl dokončen. Rozhodně stojí za vidění, neboť je na něm vidět technika kamenických prací ve starověkém Egyptě.


Assuan
5 (100%), (hlasů: 2)
Tajné nabídky zájezdů do Egypta
Menu Title