Zažij Egypt

Ceny v Egyptě

Pokud jedete do Egypta tzv. na vlastní pěst anebo jste neměli tu čest pobývat v této zemi někdy dřív, zřejmě vás budou také zajímat místní cenové poměry. Egyptská ekonomika samozřejmě nejvíce těží z turismu, takže není překvapením, že se zde prakticky vše točí kolem něj a je na něm závislá.

Egyptská měna a kurz

Oficiální měnou v Egyptě je tzv. egyptská libra, která nese mezinárodní kódové označení EGP. Ta se dále dělí na 100 piastrů. Její současný kurz je přibližně 3,10 Kč = 1 EGP.
Pokud si měnu chcete zakoupit přímo v Egyptě, můžete tak učinit buď v bankách, směnárnách anebo na hotelových recepcích. Je však nutno počítat s tím, že vám české koruny nikdo nevymění, a tak je nutno mít některou světovou měnu (obvykle dolar, euro, libru, atd.). Směnné kurzy jsou navíc u jednotlivých směnárníků hodně rozdílné, takže je vhodné obejít vícero směnáren, než své peníze vyměníte. Obvykle ale platí pravidlo, že nejlepší kurz vám nabídnou v bance.

Jako všude na světě, tak i v Egyptě platí, že nejdráž nakoupíte v turistických oblastech. Když za nákupy vyrazíte mimo ně, nakoupíte v podstatě úplně to samé, ovšem s cenovkou podstatně nižší. Úplně nejlepší nákupy ovšem zažijete v malých městech nebo vesnicích. Zjistěte si jaké je v Egyptě počasí v listopadu

Souvislosti aneb proč jsou ceny jaké jsou

Egyptská lira - 50 lir bankovka

Egyptská lira – 50 lir bankovka

V celém Egyptě též platí relativně agresivní celní politika, která má podpořit domácí ekonomiku, neboť veškeré potraviny a výrobky vyrobené mimo zemi, jsou zatíženy celními poplatky. Výrobky vyrobené v Egyptě tak nakoupíte za podstatně nižší částky, než výrobky vyrobené v zahraničí.

Smlouvání a Egypt!

Velice důležité je při nákupu v Egyptě smlouvání, neboť ceny jsou zpravidla vždy velice nadsazené. Reálná cena za výrobek je většinou ani ne třetinová, takže se opravdu nebojte říct si o svou cenu. Navíc smlouvání je zde zcela běžné a dá se říct, že patří k místní kultuře. Může se tak stát, že pokud smlouvat nebudete, daného obchodníka přímo urazíte. Smlouvat můžete opravdu skoro všude – na trhách, ale i v obchodech patřících místním obchodníkům (v národních obchodech ne).

Srovnání cen s Českou republikou

Obecně se dá říci, že je cenová hladina v Egyptě spíše nižší, než v ČR (rozhodně nižší, než je běžná cenová hladina pro návštěvníky západní Evropy. Ubytování, které odpovídá standardu běžného Evropana, je obvykle poskytováno v hotelech od 3-4 hvězdičkových kategorií. Ceny za toto ubytování začínají již od cca 80 EGP (cca 250 Kč) na osobu a noc, samozřejmě ale záleží na luxusu, který si zde chcete užít – ceny mohou vystoupat o hodně víc. Pro ty, kteří si na luxus ovšem příliš nepotrpí, mohou přijít vhod některé z levných ubytoven nebo hostelů. Ubytování se zde dá sehnat již od cca 20 EGP (cca 60 Kč) na osobu a noc. Pokračovat můžete na počasí v prosinci, jedná se o ideální měsíc k dovolené.
Uvádíme ještě krátký přehled některých základních potravin.

Příklady cen v Egyptě

  • Chleba (místní) – cca 1,50 EGP (cca 5 Kč)
  • Mléko 1l – 5 – 8 EGP (16 – 25 Kč)
  • Balená voda 1,5l – 1,5 – 2 EGP (5 – 7 Kč)
  • Nealko (cola, sprite, fanta) 1,5l – 6 – 8 EGP (19 – 25 Kč)
  • Pizza – 10 – 15 EGP (31 – 47 Kč)
  • Pytlík brambůrků – 6 – 8 EGP (19 – 25 Kč)
  • Meloun vodní 1kg – 2 EGP (cca 7 Kč)
  • Jahody 1kg – 5 -7 EGP (15 – 22 Kč)

Ceny v Egyptě
3.3 (66.67%), (hlasů: 3)
Title

Chci odhalit tajné nabídky →

Tajné nabídky zájezdů do Egypta
Menu Title