Zažij Egypt

Hlavní město – Káhira

Egypt sice utrpěl událostmi kolem zhroucení starých arabských režimů na severu Afriky, ale nic to nemění na tom, že jeho území skrývá mnohé skvosty, které rozhodně stojí za to navštívit. Přiblížíme si proto hlavní město – Káhiru.

Historický vývoj hlavního města

Již v dobách starověku se vyspělá egyptská civilizace nacházela v povodí úrodné řeky Nil. Proto i Káhira leží při běhu Nilu také. Během své bohaté historie zažila řadu významných milníků a dnes patří k největším městům kontinentu. Pro svou kosmopolitní skladbu bývá nazývána Big Mango. Navíc i přes snahy úřadů o regulaci každoročně výrazně roste počet obyvatel.

Pevnost Citadela a mešita Sulejmána Nádherného

Pokud se rozhodnete dovolenou v tomto městě strávit, určitě navštivte pevnost Citadela, kterou najdete u kopce Mukkatám. Citadela byla po dlouhá staletí sídlem panovníků, avšak zhruba před 200 lety došlo k částečnému zbourání stavby za účelem nové výstavby. V tomto komplexu najdete především mešity, mimo jiné mešitu Sulejmána Nádherného, která představuje první výrazný osmanský prvek na egyptském území. Pokračovat na počasí v hlavním městě Egypta

Jižní město

Vaší pozornosti by však nemělo uniknout Jižní město mrtvých v sousedství Citadely. Především se zde seznámíte s historií města po architektonické stránce, jelikož většina staveb pochází z 11. až 13. století V Jižním městě najdeme opět některé mešity, například hrobku imáma aš-Šáfi’a, který se do dějin Káhiry zapsal jako jeden za zakladatelů právnické školy.

Pokud byla zmínka o důležitých osobnostech minulosti, musíme si připomenout významné Egypťany současné doby. Prezident státu sídlí ve známém komplexu zvaném Heliopolis. Tato lokalita je sice již starší, ale novou tvář ji vdechl před sto lety belgický mecenáš Empain v duchu secese. Tato kombinace vám ve srovnání s okolím může připadat zvláštní, nicméně po bližším prozkoumání zjistíte, že se jedná o úžasný skvost.

Islámská káhira = dědictví UNESCO

Káhirská věž slouží již 50 let

Káhirská věž slouží již 50 let

Náboženský a kulturní život je propojen v tzv. Islámské Káhiře, tedy té úplně nejstarší části města, která byla v 70. letech zapsána do seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Mezi významné dominanty patří mimo jiné Hakimova mešita.

Káhirská věž

Dalším turisticky oblíbeným místem je Káhirská věž, kterou lidé navštěvují již 50 let. Slouží nejenom jako lákadlo na návštěvníky hlavního města, ale byla rovněž využita coby televizní věž. Její výška dosahuje 186 metrů a na první pohled vás jistě zaujme netypický vzhled. Byla vybudována ve tvaru lotosu (rostliny ctěné v egyptské mytologii).

Egyptské muzeum v Káhiře – stojí za to

Souhrn všech významných kulturních a historických památek najdete v Egyptském muzeu. Francouzský archeolog Auguste Ferdinand François Mariette jej založil již v polovině 19. století a od té doby jsou široké veřejnosti k dispozici četné exponáty. Mezi nejznámější patří poklady nalezené v hrobu Tutanchamona či excelentně propracované sochy.

Pokud si v závěru dovolené chcete koupit domů nějaký suvenýr, inspiraci poskytne Chán al-Chalílí, známý bazar, v němž je k dispozici zboží všeho druhu. Bez ohledu na to, zda si tu někdo něco koupí, je toto místo rozhodně lákadlem pro turisty, kteří mají šanci poznat pravidla islámského obchodování.


Hlavní město – Káhira
5 (100%), (hlasů: 2)
Tajné nabídky zájezdů do Egypta
Menu Title