Zažij Egypt

Luxor Egypt

Když se řekne Egypt, většině se automaticky vybaví starověké pyramidy, sfinga a velice často též Luxor. Toto město je totiž snad nejunikátnější archeologická destinace na světě. Jméno Luxor však nenese odjakživa, dříve se město nazývalo jako Théby nebo též Veset a bylo hlavním městem Egypta. V dnešní době se již tímto privilegiem nepyšní, nicméně o svou krásu nepřišlo.

Nejnavštěvovanější místo v Egyptě

Luxor je hned po pyramidách v Gíze nejnavštěvovanější místo Egypta. Nachází se v jižní části země a dostanete se sem prakticky všemi možnými dopravními prostředky, dokonce i letadlem. Ve starověku bylo město stavěno podle tradičního egyptského kultu života a smrti, přičemž život symbolizoval Východ, naopak smrt – Západ. Dle tohoto schématu tak byly vystavovány jednotlivé chrámy a pamětihodnosti, ale též pohřebiště. Na východní straně tak můžeme nalézt zejména chrámy a na západní straně pohřebiště.

Kdy se vydat do Luxoru?

Nejvhodnější dobou na návštěvu Luxoru je samozřejmě zimní období, neboť v letních měsících zde panuje nesnesitelné vedro, které může vystoupat klidně přes 60°C. Navíc památek je zde skutečně tolik, že vám i v případě příjemného počasí, jejich objevování ubere hodně sil. Toho samozřejmě využívá většina turistů, takže na druhou stranu můžete počítat, že je jich zde v zimních měsících skutečně mnoho.
Popsáním všech památek a zajímavých míst v Luxoru by se dalo napsat několik článků, proto vám nyní nabídneme jejich výběr.

Chrám v Karnaku

Jedná se o největší chrámový komplex v Egyptě, který byl založen již ve 20. století před naším letopočtem. Není však tak známý, jako Luxorský chrámový komplex. Nachází se na okraji Luxoru.

Sfingy v Luxoru

Sfingy v Luxoru

Luxorský chrám

Tento chrámový komplex je o 5 století mladší, než ten v Karnaku. Jeho stavba započala na pokyn faraona Amenhotepa III., příčemž stavbu postupně spoluutvářeli jeho následovníci. Můžeme zde najít překrásný obelisk nebo pozůstatky dvou sfing, které stráží vchod do tohoto komplexu.

Muzeum mumifikace

Toto muzeum je jeden z hlavních taháků zdejších muzeí (kterých je opravdu požehnaně). Uvidíte zde, jak se mumifikovali a připravovali k věčnému spánku egyptští faraoni, ale též některá posvátná zvířata (např. kočky).
Údolí králů

Asi není nikdo, kdo by tuto lokalitu neznal. Jedná se pravděpodobně o nejznámější pohřebiště egyptských panovníků. Tento komplex několika desítek hrobek je zakomponován do zdejší skalnaté krajiny, přičemž některé hrobky jsou stále neobjevené. Nejznámější zdejší hrobka je ta, která patří faraonu Tutanchamonu. V roce 1922 ji objevil britský archeolog Howard Carter a pravděpodobně nejznámější předmět odsud je zlatá pohřební maska, jejíž podobu zná asi každý.
Obdobou Údolí králů je Údolí královen. Zde byly pohřbívány zejména manželky faraonů, ale taktéž členové rodin.

Gigantické sochy, které představují faraona Amenhotepa III. Jejich výška je skutečně impozantní, neboť i s podstavcem dosahují výšky téměř 19 metrů. Jsou však působením času a povětrnostním vlivům značně poškozené. Je zajímavostí, že původně měly na hlavách též královskou korunu.


Luxor Egypt
5 (100%), (hlasů: 2)
Tajné nabídky zájezdů do Egypta
Menu Title