Zažij Egypt

Pyramidy

Co se vám vybaví při vyslovení slova Egypt? Pyramidy? To zajisté nejste jediní. Historie těchto záhadných krásek sahá až do let 2700 – 1700 př. n. l. Byly totiž budovány již od dob panovníka Džosera ze 3. dynastie až do doby prvního krále 18. dynastie – tj. Ahmose I., tedy po období 1500let. Podle většiny egyptologů sloužili jako hrobky faraónů, později i jejich významných manželek či matek. Proto dnes vidíme vždy jednu velkou, obklopenou několika menšími pyramidami.

Pyramida nikdy nebyla samotnou stavbou uprostřed ničeho, náležela do pyramidového komplexu, který dále zahrnoval vzestupnou cestu, údolní chrám, zádušní chrám a satelitní pyramidu.

V údolním chrámu probíhala mumifikace a v zádušním náboženské obřady. Tak tomu bylo zejména v obdobích Staré a Střední říše, zatímco v době Nové říše se staly součástí soukromých hrobek. Výhody last minute dovolené u pyramid.

Hlavní pyramidy

Sfinga před pyramidou

Sfinga před pyramidou

Asi nejznámější je Cheopsova pyramida, která patří také mezi sedm divů světa. Dlouhou dobu to byla nejvyšší stavba světa, když si člověk uvědomí, kdy byla postavena, přijde mu to až nepochopitelné. Překonala ji až Eifellova věž roku 1889. Naleznete ji v části hlavního města Káhira ve čtvrti zvané Gíza, kde se tyčí do výšky 137,5 metrů. Uvnitř jsou tři hlavní komory: Královu a Královninu síň a Velkou galerii. Nejstarší pyramidou je stupňovitá Džoserova hrobka v Sakkáře, nejmladší již zřícená Amhosenova. Pro naplánování výletu k pyramidám nezapomeňte sledovat aktuální počasí v dané lokalitě (např. počasí v Káhiře)

Stavba pyramid

Královské pyramidové komplexy byly velmi významné po stránce náboženské, ideologické, politické, ale také hospodářské. Odhaduje se, že se na stavbách velkých pyramid podílela až čtvrtina obyvatel z celé země. Po dokončení v blízkosti vznikala tzv. pyramidová města, kde se soustředilo zázemí posmrtného kultu.

Nemusíte se bát, že byste za pyramidami museli cestovat přes půlku Egyptu, přestože na fotografiích vypadají osamoceně, velice často stojí v bezprostřední blízkosti obydlených měst.


Pyramidy
5 (100%), (hlasů: 1)
Tajné nabídky zájezdů do Egypta
Menu Title